WAN

جهت ایجاد ارتباط بین شبکه های LAN مجزا و همچنین ایجاد ارتباط بین کاربران در مناطق پراکنده جغرافیایی با یکدیگر یا با شبکه های عمومی از تکنولوژی های مختلف شبکه های WAN استفاده می شود.

این نوع از شبکه ها عموما به دلایل مختلف طراحی و ایجاد می گردند:

•    ایجاد ارتباط بین شبکه های LAN
•    ایجاد شبکه های Access

ایجاد ارتباط بین شبکه های LAN

بدین منظور از 3 راه کار کلی جهت ایجاد ارتباط استفاده می گردد:

1.    ایجاد ارتباط از طریق یک شبکه اختصاصی: مانند ایجاد فیبر نوری و یا بر قراری ارتباط از طریق راه اندازی ارتباطات رادیویی نقطه به نقطه

2.    استفاده از بستر های مخابراتی: مانند استفاده از خطوط MPLS و برقراری ارتباط بین نقاط با فاصله های بالا

3.    استفاده از شبکه های عمومی: مانند اینترنت که در این روش معمولا جهت حفاظت از اطلاعات از شبکه های خصوصی مجازی (VPN) استفاده می گردد.

ایجاد شبکه های Access

به منظور ارتباط بین شبکه های کوچک یا حتی تک کاربره با شبکه های مخابراتی جهت ارائه سرویس های داده یا اتصال به شبکه های عمومی مانند اینترنت می توان از شبکه های نوع Access استفاده نمود. انواع این شبکه ها تحت عنوان شبکه های xDSL معرفی می گردند که برخی از آنها عبارتند از:

•    VDSL: این شبکه، نا متقارن و دارای پهنای باند بالا (تا 100 مگابیت بر ثانیه) بوده که مناسب جهت انتقال تصاویر HD و سیستم های تلفنی VoIP می باشد.

•    :ADSL این تکنولوژی برقراری ارتباط و دسترسی به شبکه اینترنت را با پهنای باند بالا و با استفاده از زوج سیم های مسی شبکه تلفن به صورت نا متقارن فراهم می نماید.

•    G.SHDSL: نوع دیگری از ارتباطات Access می باشد که توسط آن می توان به سرعت های بالغ بر 4.6 مگابیت بر ثانیه به صورت متقارن بر روی خطوط مسی تلفن دست یافت.